Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym jest psychoterapia?

16 lutego 2017

Warto wspomnieć o tym, że samo słowo psychoterapia pochodzi z greki ψυχή psyche oznacza dusza oraz therapein oznacza leczyć. Ponadto może być to również zbiór technik leczących albo pomagających leczyć rozmaite schorzenia oraz problemy natury psychologicznej. Jednak wspólną cecha wszystkich owych technik może być kontakt międzyludzki, w odróżnieniu od leczenia właściwego czysto medycznego. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czym jest psychoterapia. Przeczytaj go koniecznie!

Czym jest psychoterapia?

Zacznijmy od tego, że psychoterapia to forma pomocy polegająca na rozmowie oraz służąca lepszemu zrozumieniu siebie, swoich przeżyć, potrzeb oraz obaw. To dzięki temu można w nowy sposób zobaczyć to, co stanowi trudność, a z kolei w ów sposób znaleźć dotąd niedostrzeganą drogę poradzenia sobie. Co ciekawe, badania Światowej Organizacji Zdrowia wykazują, że w każdym społeczeństwie może być około 10-15% osób z zaburzeniami psychicznymi. Natomiast według Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii szacuje się, że w Polsce psychoterapii powinno poddać się około 5-6 milionów osób. Poza tym w minionych dekadach wielu badaczy oraz klinicystów uległo magii przeświadczenia, że w psychoterapii, analogicznie jak w medycynie, miałaby działać procedura czy może lekarstwo. 

Psychoterapia nowoczesna, wszystko co musisz o niej wiedzieć!

Psychoterapia pozwala zbadać oraz rozpoznać własny wpływ na pojawiające się w życiu przeciwności, ale takie dostrzeganie swojej odpowiedzialności bywa bolesne. Jednak na dłuższą metę daje to nam możliwość większego decydowania o sobie oraz oddziaływania na rzeczywistość, a zatem istnieje szansa, że przyczyni się to do wzrostu zadowolenia z życia oraz poczucia spełnienia. Musisz wiedzieć, że psychoterapia nowoczesna powstała oryginalnie jako integralna sekcja psychoanalizy, ale współcześnie została zaadaptowana oraz rozwijana również poprzez odmienne gałęzie psychologii, takie jak psychologia postaci oraz psychologia poznawcza. Do słownictwa medycznego termin psychoterapia (al-ilaj nal-nafs) wprowadził Ali al-Tabari (838-870), który docenił role wsparcia psychicznego dla osób chorych, czemu dał wyraz w pierwszej arabskiej encyklopedii medycznej zatytułowanej ’Raj mądrości”. 

Jakie są korzyści wynikające z psychoterapii?

Przede wszystkim korzyścią z psychoterapii prowadzonej poprzez wykwalifikowanych specjalistów może być nie tylko rozwiązywanie problemów, z powodu których pacjent szukał pomocy, ale również polepszenie zdolności tworzenia związków z innymi ludźmi, radzenie sobie z codziennym stresem, zwiększenie zadowolenia z życia, lepsze rozumienie samego siebie, rozwój osobisty, wzrost pewności siebie oraz wzrost samooceny.