Trwa ładowanie proszę czekać ...

Psychoterapia - dla kogo ona właściwie jest?

16 lutego 2017

Nie da się zaprzeczyć, że zaledwie kilka lat temu korzystanie z psychoterapii wydawało się sprawą niemal wstydliwą. Było to niemile widziane i ludzie nie przyznawali się, że uczęszczają do psychologa. Wtedy też powszechnie stawiano znak równości pomiędzy psychologiem, a psychiatrą, a o takich, o których wiedziano, że korzystają z tej formy pomocy, mówiono pobłażliwie, że „mają nie po kolei w głowie”. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego dla kogo tak właściwie jest psychoterapeuta. Przeczytaj go koniecznie!

Czasy się zmieniają i postrzeganie psychoterapii też

Zacznijmy od tego, że obecnie sytuacja wyraźnie się zmienia. Oczywiście nie można jeszcze mówić o modzie na psychoterapię, ale z tych, którzy korzystają z tego typu pomocy, zdjęto już etykietę nienormalności. Teraz już do psychologa chodzą dzieci w szkole, rodzice, z jego usług korzystają specjaliści od edukacji, działy personalne w firmach, aktorzy, sportowcy... Nareszcie stało się jasne, że skoro z problemami z ciałem bez skrępowania idzie się do lekarza, to gdy nasze trudności dotyczą relacji z innymi, myśli czy uczuć - wtedy właśnie jest czas, żeby skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Kiedy warto iść do psychoterapeuty?

No cóż, najczęściej ludzie podejmują taką decyzję, gdy coś dokucza im w kontakcie z innymi albo z samym sobą. Zwykle mogą to być trudności w relacjach z bliskimi, stres, z którym trudno sobie poradzić przy pomocy metod stosowanych do tej pory. Ponadto czasem do podjęcia psychoterapii skłania ludzi kryzys, w jakim się znaleźli – rozwód, zdrada, śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy. Zazwyczaj konsekwencją kryzysu może być zbyt długo utrzymujący się smutek, zmęczenie czy zniechęcenie, które boleśnie utrudniają funkcjonowanie w codziennych sytuacjach życiowych. Dlatego warto udać się do psychoterapeuty, jeśli czujemy, że dręczą nas bolesne wspomnienia z przeszłości, wspomnienia krzywdy, której doznaliśmy w dzieciństwie albo w późniejszym czasie. Czasami jednak niektórzy korzystają z psychoterapii, gdyż chcą po prostu lepiej poznać siebie.

Jakie są podejścia psychoterapeutyczne?

Powinieneś być świadom tego, że istnieją różne podejścia psychoterapeutyczne. Pomimo iż wszyscy kojarzą występującą w wielu filmach kozetkę u psychoanalityka to obecnie w ten sposób pracuje stosunkowo niewielu specjalistów, większość stosuje bardziej sprzyjające kontaktowi formy pracy. Można korzystać na przykład z usług terapeuty pracującego w podejściu humanistycznym, behawioralno-poznawczym, gestalt czy łączącym różne ujęcia nurcie integracyjnym. W zależności od tego, z czym chcemy sobie poradzić i jak jesteśmy skonstruowani psychicznie pomocne nam mogą być różne nurty terapeutyczne.