Trwa ładowanie proszę czekać ...

Psychoterapia - kiedy warto na nią pójść?

16 lutego 2017

Pewnie zastanawiasz się czym tak właściwie jest psychoterapia? Przede wszystkim jest ona metodą leczenia i wspomagania rozwoju polegającą na intencjonalnym oddziaływaniu na psychikę człowieka za pomocą technik i narzędzi psychologicznych. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czym tak właściwie jest psychoterapia. Przeczytaj go koniecznie!

Czym jest psychoterapia?

Zacznijmy od tego, że psychoterapia oparta jest przede wszystkim na specyficznym kontakcie klienta z terapeutą. Musisz wiedzieć, że kontakt ten przebiega w ramach (określonych przez praktykowaną metodę terapeutyczną) i nie może wychodzić poza nie. Innymi słowy, oznacza to, że rozmowa z terapeutą nie jest zwyczajną przyjacielską pogawędką, a ma charakter profesjonalny. Chodzi oto, że terapeuta w kontakcie z klientem używa swoich umiejętności i zdobytej wiedzy, by wspomagać zmianę psychiczną, której potrzebuje klient. Oczywiście osiągana zmiana psychiczna może być leczeniem konkretnych, zdiagnozowanych zaburzeń, jak również szeroko pojętym rozwojem osobistym, poznaniem siebie i zwiększaniem kompetencji emocjonalnych.

Szkoły i metody uprawiania psychoterapii

Przede wszystkim psychoterapia nie jest jednorodna jako zjawisko. Musisz wiedzieć, że istnieje wiele szkół i metod jej uprawiania. Generalnie rzecz ujmując każda metoda charakteryzuje się odmiennym podejściem teoretycznym, za pomocą którego opisuje i wyjaśnia funkcjonowanie człowieka, a także narzędziami i technikami, których używa w trakcie leczenia. 

Kiedy warto iść na psychoterapię i po co?

Na pewno z psychoterapii warto skorzystać zawsze wtedy, kiedy czujemy, że doświadczane przez nas trudności życiowe przerastają nas i nie jesteśmy w stanie sami sobie z nimi poradzić. Kiedy nasze własne sposoby i rozwiązania stają się nieskuteczne, a nawet same mogą być źródłem problemów, nasze najbliższe otoczenie też nie potrafi nas wspomóc. Niestety, ale takie sytuacje często mają miejsce i każdy człowiek ich doświadcza, w pewnym sensie są one nieodłączną częścią życia. Musimy pogodzić się z tym, że wielu ludzi potrzebuje pomocy innych, by sobie z takimi kryzysami poradzić, a często chcą skorzystać z pomocy profesjonalisty. Na szczęście jednak - wraz z rozwojem społeczeństwa i nauk psychologicznych upadło wiele stereotypów związanych z terapią i stała się ona uznaną i cenioną formą pomocy.
Być może od jakiegoś czasu zastanawiasz się właśnie, czy i kiedy potrzebna jest ci terapia. Może rozmyślasz nad tym, do której z grup należysz i czy jest to odpowiedni moment na rozpoczęcie takiej pracy. Może wahasz się przed tym, czy umówić się na spotkanie, czy podjąć wyzwanie, jakim jest podróż w głąb siebie. Nie bój się i wybierz się na terapie!