Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym tak właściwie jest terapia dla małżeńska?

16 lutego 2017

Zwykle baśnie kończą się słowami „i żyli długo i szczęśliwie…”. Idealnie byłoby gdyby nasze związki można było opisać tymi słowami, ale niestety w prawdziwym życiu jest jednak inaczej. Zazwyczaj po miodowym okresie zauroczenia i zachwytu nad partnerem w związek wchodzi codzienność, która konfrontuje nas z różnymi ograniczeniami partnera oraz własnymi oczekiwaniami do tego jak powinno wyglądać nasze wspólne życie. Wtedy to dosyć szybko okazuje się, że nie jesteśmy księżniczkami i książętami, że mamy zalety, ale i wady, a związki, które tworzymy są ich wypadkową. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, na czym polegają terapie dla par. Przeczytaj go koniecznie!

Czym jest terapia par (małżeńska)?

Zacznijmy od tego, że terapia par (małżeńska) jest szczególną formą psychoterapii, w której uczestniczy małżeństwo lub osoby pozostające w innym związku partnerskim, przeżywające kryzys i narastające nieporozumienia. Zazwyczaj terapie par (małżeństw) prowadzone są według różnych metod w zależności od tego, jaką szkołę psychoterapeutyczną praktykuje psycholog – psychoterapeuta prowadzący spotkania, w każdej jednak narzędziem psychoterapii jest dialog. To właśnie rozmowa z psychoterapeutą daje parze szansę na zmianę, pozwala inaczej spojrzeć na kryzys, pomaga w zrozumieniu uczuć, myśli i potrzeb stanowiących źródło nieprawidłowych relacji, daje możliwość spojrzenia z boku na relacje między partnerami, a tym samym pomaga w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem, co przekłada się na polepszenie jakości relacji. Dlatego też podczas spotkań partnerzy namawiani są do tego, by odważnie i otwarcie mówić o swoich uczuciach, gdyż czasem, by rozwiązać problem, wystarczy go sobie w pełni uświadomić. Szczera rozmowa w atmosferze wzajemnego zrozumienia jest bardzo ważna, a psychoterapeuta pomaga parom ustalić nowe zasady funkcjonowania we dwoje i przywrócić równowagę w związku.

Kiedy pójść do psychoterapeuty?

Na spotkanie do psychoterapeuty dwoje ludzi powinno zdecydować się wtedy gdy: potrzeby jednego z partnerów nie są respektowane, partnerzy często się kłócą, krytykują i krzywdzą nawzajem, partnerom brakuje wspólnych zainteresowań, a cele i plany na przyszłość wydają się nie do pogodzenia lub gdy partnerstwo jest jednostronne, to znaczy: tylko jedna osoba podejmuje ważne decyzje dotyczące na przykład: wychowania dzieci, pieniędzy, urlopu.
Ponadto para powinna udać się do psychoterapeuty w przypadku gdy: w życiu seksualnym oboje przestali odczuwać satysfakcję, w związku brakuje zaufania i zrozumienia, a partnerzy nie wspierają się nawzajem, jeden z partnerów dopuścił się zdrady lub gdy oboje zastanawiają się, czy zostać razem, czy też lepiej się rozstać.