Terapia dla par - czym jest?
Czym tak właściwie jest terapia dla par? Otóż jest to próba rozwiązania metodami terapeutycznymi sytuacji kryzysowej w związku małżeńskim lub partnerskim. Ponadto jest ona szczególną formą psychoterapii zorientowanej na leczenie zaburzeń zachowań w związku. Zwykle terapie par prowadzone są według różnych metod w zależności od tego, jaką szkołę terapeutyczną praktykuje psycholog prowadzący spotkania. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, na czym polega terapia dla par. Przeczytaj go koniecznie!
Neutralny grunt
Zacznijmy od tego, że terapia par jest dobrą okazją, by spotkać się z partnerem na neutralnym gruncie, gdyż terapeuta, który nie jest zaangażowany w konflikt, ani związany z żadną ze stron, bada najpierw naturę i przyczyny problemu. Potem pomaga on znaleźć takie rozwiązanie konfliktu, które akceptowane będzie przez obojga partnerów i uzdrowi sytuację w związku.
Cel terapii
Przede wszystkim celem terapii jest zdiagnozowanie problemów pojawiających się w związku partnerskim lub małżeństwie, odnalezienie ich genezy i odkrycie mechanizmów działania. Z założenia terapia par prowadzi do zmniejszenia barier komunikacyjnych i emocjonalnych, utrudniających zarówno rozwój indywidualny każdego z partnerów, jak i związku, jako całości. W trakcie sesji partnerzy nabywają wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego rozwiązywania problemów w przyszłości.
Co można odkryć w sobie?
Bardzo często terapia bywa dobrą okazją, by poznać te cechy, potrzeby i marzenia partnera, które dotąd nie były przez nas dostrzegane. W trackie spotkań partnerzy namawiani są do tego, by odważnie i otwarcie mówić o swoich uczuciach. Często aby rozwiązać problem, wystarczy go sobie w pełni uświadomić, dlatego szczera rozmowa w atmosferze wzajemnego zrozumienia jest tak ważna. Przede wszystkim jednak terapeuta pomaga parom ustalić nowe zasady funkcjonowania we dwoje i przywrócić równowagę w związku.
Czas terapii
Musisz wiedzieć, że czas trwania terapii par wynosi przeciętnie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zdecydowanie najkorzystniej jest, jeśli spotkania odbywają się regularnie, raz w tygodniu. Taka rozmowa najczęściej trwa około 90 minut.
Kiedy pójść do terapeuty?
Na terapię dwoje ludzi powinno zdecydować się wtedy, gdy: potrzeby jednego z partnerów nie są respektowane, partnerzy często się krytykują, cele i plany na przyszłość są różne, partnerom brakuje wspólnych zainteresowań oraz gdy partnerstwo jest jednostronne, tzn.: tylko jedna osoba podejmuje ważne decyzje dotyczące np. wychowania dzieci, pieniędzy, urlopu. Powinniście o niej pomyśleć o terapii kiedy: oboje nie czujecie się zaspokojeni seksualnie lub w związku brakuje zaufania i zrozumienia.