Pomoc psychologa - kiedy należy po nią sięgnąć?
Wiadomo, że kiedy jesteś chory, nawet na pospolitą grypę, wiele codziennych spraw przychodzi z trudem. Bardzo często już od samego wstania z łóżka, aż po wieczorne zasypianie. Wtedy właśnie potrzebujesz wsparcia innych osób – kogoś bliskiego, rodziny, ale także lekarza. Identycznie dzieje się, gdy cierpi psychika. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, kiedy warto iść po pomoc psychologa. Przeczytaj go koniecznie!
Kiedy potrzebna jest nam pomoc specjalisty?
Zacznijmy od tego, że oprócz pomocy rodziny i przyjaciół często potrzebna jest pomoc specjalisty – psychologa. Nawet jeśli nie wiesz, na ile sytuacja jest poważna to warto pójść na konsultację psychologiczną. Powinieneś być świadom tego, że przedłużające się trudności nie znikają same, a często mają tendencję do pogłębiania się. A psycholog na takim spotkaniu wysłucha cię, dopyta o potrzebne informacje i zaproponuje odpowiednią pomoc, odpowie też na nurtujące cię pytania i wątpliwości. Zwykle jest na to dużo czasu – konsultacja zazwyczaj trwa 50 minut. Potem, po rozmowie psycholog zaproponuje ci jedną z form pomocy. Oczywiście czasem potrzebna jest psychoterapia (np. terapia indywidualna, grupowa, rodzinna, małżeńska). Natomiast kiedy potrzebne są leki to psycholog zaleca wizytę u psychiatry. W przypadku, gdy sprawa dotyczy dzieci lub problemów osób bliskich, kieruje do odpowiednich poradni (np. poradni psychologiczno-pedagogicznej, ośrodka interwencji kryzysowej).
Kilka najczęstszych sytuacji, kiedy warto zgłosić się do psychologa
Trzeba przyznać, że kryzysy życiowe każdy z nas miał, ma lub w przyszłości zmierzy się z trudnym okresem w swoim życiu. Oczywiście czasem wynika to ze zdarzeń losowych (np. utrata pracy, choroba, wypadek), czasem z cyklu życia (takich jak przeprowadzka, śmierć kogoś bliskiego). Musimy pamiętać, że nawet pozytywne zdarzenia takie jak ślub lub narodziny dziecka są nowym wyzwaniem, które oprócz radości może przynieść obciążenia wynikające z nowej roli w życiu. Bardzo często wtedy potrzebujemy, by ktoś był z nami, zrozumiał naszą sytuację i wsparł w radzeniu sobie z nią. Poza tym zdarza się, że pomoc bliskich nie wystarczy. Dlatego jeżeli trudno ci się odnaleźć w nowej sytuacji lub wrócić do równowagi po traumatycznym zdarzeniu, lub zauważyłeś, że problem sprawia ci funkcjonowanie w pracy lub w domu, warto pójść po poradę do psychologa.
Stany depresyjne, lękowe, ciągłe napięcie psychiczne
Czasami bywa tak, że psychika jest osłabiona przez szereg stresujących wydarzeń – obecnych lub takich z przeszłości, nawet z dzieciństwa. Niestety, ale zdarza się wtedy, że kryzys emocjonalny przedłuża się, przygnębienie, lęk, ciągłe napięcie stają się codziennymi towarzyszami.