Trwa ładowanie proszę czekać ...

Terapia dla par - na czym polega?

16 lutego 2017

W każdym momencie może pojawić się kryzys w związku, bez względu na to, czy jesteśmy z sobą 5, czy 20 lat. Wywołać go mogą np. pogoń za karierą, kierowanie się innymi normami w wychowywaniu dzieci, narzucanie swoich racji przez jedną ze stron czy też „wyfrunięcie” dzieci z rodzinnego gniazda. Oczywiście, czasami przyczyny tkwią głębiej – jedna lub dwie osoby wnoszą do związku „zaplecze problematyczne”, np. związane z dorastaniem w rodzinie borykającej się z problemem przemocy lub nadużywania alkoholu. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego na czym polega terapia dla par. Przeczytaj go koniecznie!

Terapia dla par na zakręcie

Zaburzona komunikacja bardzo często potęguje problemy w związku, ponieważ trudno nam otwarcie porozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach i uczuciach, nie słuchamy siebie nawzajem. Chodzi oto, że nie potrafimy też zaakceptować tego, że każdy z nas jest inny, i uparcie próbujemy dopasować partnera do siebie. Jednak im dłużej każdy „ciągnie w swoją stronę”, tym trudniej wypracować porozumienie, gdyż zaczynamy się od siebie oddalać albo walczymy o każdy drobiazg, czując coraz większą złość, rozgoryczenie, niespełnienie. Wtedy nie ma już miejsca na troskę, wsparcie, szacunek dla potrzeb drugiej osoby, za to rosną pretensje i poczucie odtrącenia.

Gdzie szukać wsparcia?

Przede wszystkim popytaj wśród znajomych – może któryś z nich poleci ci dobrego terapeutę. Nie koniecznie kieruj się opiniami z serwisów internetowych, bo nie możesz mieć pewności, że anonimowi autorzy podają w nich prawdziwe informacje. Gdy szukasz poradni i terapeuty, wybieraj większe ośrodki, w których pracuje co najmniej kilkunastu terapeutów, gdyż zwykle są to osoby z różnych nurtów terapeutycznych, z różnym doświadczeniem i umiejętnościami, co pozwala optymalnie dopasować metody pracy i terapeutę. Ponadto w takich poradniach regularnie przeprowadzane są superwizje, które zapewniają wysoką jakość świadczonych usług.

Terapia dla par - zanim będzie za późno!

Gdy po kilku próbach zażegnania kryzysu nie udaje nam się dojść do porozumienia, warto wybrać się do terapeuty. Zdecydowanie najlepiej jest spotkać się na terapii dla par wtedy, kiedy jeszcze chce nam się walczyć o związek, ale jednocześnie kiedy zaczynamy czuć bezsilność, nie wiemy, co możemy jeszcze zrobić, żeby zmienić sytuację w związku. Musimy pamiętać o tym, że zawsze warto spróbować, żeby nie żałować, że nie zrobiliśmy nic, by naprawić związek. Nie ma nic gorszego niż trwanie obok siebie w martwym związku, w którym uczucia się wypaliły i nic już nie łączy, albo łączy nas tylko dziecko. Natomiast wciąganie dziecka w nasze rozgrywki jest dla niego dramatyczne, bo silnie odbiera ono wszystkie ciosy.