Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kiedy warto iść na psychoterapię?

16 lutego 2017

Niezależnie od tego, kim się jest - każdy człowiek napotyka w swoim życiu na kryzysy. Oczywiście niektóre są mniejsze, inne większe, a jeszcze inne bardzo poważne, nie istnieje jednak obiektywna miara kryzysu, ponieważ to jak je odbieramy i jak sobie z nimi radzimy jest cechą bardzo indywidualną i zależy od różnych czynników. Zdecydowanie łatwiej jest, gdy mamy wsparcie w bliskich osobach, łatwiej jest gdy mamy przekonanie o własnych możliwościach, łatwiej jest, gdy poza danym kryzysem wszystko inne w życiu toczy się przynajmniej w miarę dobrze. Natomiast trudniej z kolei jest, gdy mamy poczucie osamotnienia, gdy kryzys jest którąś z kolei sprawą, której trzeba stawić czoła, trudniej jest, gdy dotyka szczególnie wrażliwych miejsc wewnątrz nas. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, kiedy należy iść na psychoterapię. Przeczytaj go koniecznie!

Kiedy jest odpowiedni moment na psychoterapię?

Zacznijmy od tego, że wiele osób uważa, że dorosły człowiek powinien sam sobie radzić ze swoimi problemami i owszem - wielu ludzi, każdego dnia, radzi sobie ze swoim życiem. Ale może przyjść moment, w którym udanie się po pomoc do specjalisty jest najlepszym z możliwych sposobów poradzenia sobie. Chodzi oto, że powiedzenie „potrzebuję pomocy” jest ważną i odważną decyzją, przejawem zadbania o samego siebie. W związku z tym wizyta u psychoterapeuty nie jest słabością, a wręcz przeciwnie, jest podjęciem ważnego kroku w kierunku polepszenia swojego samopoczucia, stanu, życia.

Jak wygląda pomoc psychoterapeuty?

Przede wszystkim zadaniem psychoterapeuty nie jest podanie konkretnych rozwiązań czy podjęcie decyzji za klienta. Oczywiście może on coś zaproponować, ale zazwyczaj raczej daje wsparcie emocjonalne oraz pomoc w zrozumieniu tego, co się dzieje w życiu klienta. Chodzi oto, że jest on kimś, kto nie jest emocjonalnie uwikłany w dany problem i potrafi pokazać go z innej, nowej perspektywy, umożliwiając klientowi dostrzeżenie tego, co się realnie dzieje oraz nowych możliwości. Ponadto jest też osobą, która wspiera i towarzyszy na drodze zmian – zmian w myśleniu i zachowaniu. Musisz wiedzieć, że psychoterapeuta pracujący w nurcie psychologii procesu, zwraca szczególną uwagę na to, co klientowi wydaje się obce, trudne, nieprzyjemne lub po prostu nieznane w jego życiu psychicznym i uczy jak świadomie wykorzystywać te elementy do pełniejszego funkcjonowania.

Czy ze mną jest wszystko w porządku?

Trzeba przyznać, że większość osób, które już trafiają do psychoterapeuty, prędzej czy później zadaje pytanie (na głos lub wewnętrznie) – czy ze mną jest wszystko w porządku? Wszelkie trudności, problemy, gorsze samopoczucie to naturalne stany, które przeplatają lepsze okresy.