Psychoterapia - dlaczego warto na nią iść?
Dużo osób jest nastawionych dość sceptyczne wobec psychoterapii i myśli o niej na zasadzie: „po co komu tak naprawdę potrzebna jest psychoterapia, skoro można porozmawiać ze swoimi bliskimi lub przyjaciółmi, którzy na pewno nam pomogą i coś doradzą w trudnych sprawach”. Ale warto jednak uzmysłowić sobie, że fachowa terapia i zwykła rozmowa z przyjacielem to dwie zupełnie różne sprawy, których nie można zestawiać ze sobą na jednym poziomie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, dlaczego warto iść na psychoterapię. Przeczytaj go koniecznie!
Na czym polega psychoterapia??
Zacznijmy od tego, że pomoc profesjonalnego psychoterapeuty w nurcie psychodynamicznym to nie tylko wysłuchanie czy udzielenie wsparcia – to także, a może przede wszystkim wypracowanie trwałej zmiany, która możliwa jest tylko wtedy, kiedy uda się zrozumieć mechanizmy, jakie nami kierują – tylko wtedy bowiem możliwe jest trwałe usunięcie problemu, aby żyć bardziej szczęśliwie. Ponadto musisz wiedzieć, że praca terapeutyczna możliwa jest tylko w relacji z psychoterapeutą, co jest uwarunkowane tym, iż ten, dzięki swojej profesjonalnej wiedzy, jak również specjalistycznym umiejętnościom, będzie potrafił nam pomóc. Przede wszystkim pomoc ta przejawia się w towarzyszeniu w czasie, kiedy mamy problemy, objaśnianiu ich natury, dopytywaniu, wreszcie prowadzeniu i przepracowaniu trudność bez radzenia czy też oceniania.
Jak wygląda prawdziwa, dobra psychoterapia???
Przede wszystkim musisz być świadom tego, że w dobrej psychoterapii mniej ważne jest to czy psychoterapeuta jest serdeczny czy miły,a najważniejsze jest, aby proces terapeutyczny prowadził do zmiany, do przepracowania problemów z którymi się osoba zgłasza. Generalnie chodzi oto, że skuteczna psychoterapia jest czymś więcej niż wygadaniem się do sympatycznej i uśmiechniętej osoby, która jest tak jakby „płatnym przyjacielem” to leczenie, które ma prowadzić do zmiany w życiu, w zależności od celu psychoterapii na przykład - na lepsze relacje innymi ludźmi czy samym sobą.
W jakich sytuacjach ludzie najczęściej decydują się na pomoc psychoterapeuty?
Bardzo często ludzie decydują się podjąć psychoterapię wtedy, kiedy odczuwają dyskomfort albo w sytuacji, kiedy czują, iż „z czymś nie dają sobie rady”. Ma to miejsce także wtedy, kiedy zdarza im się popełniać wciąż na nowo te same błędy, gdy coś ich męczy i „uwiera”, kiedy brakuje im życiowej radości, satysfakcji z samych siebie, swoich relacji z innymi ludźmi, męczy poczucie osamotnienie czy niezrozumienia, wreszcie w sytuacji braku zadowolenia z własnego życia. Dlatego, jeżeli poczujemy w sobie potrzebę dokonania jakiejś zmiany, powinniśmy zdecydować się na pójście na psychoterapię.